M. Atila Akkaş, 1962 yılında Ankara’da doğdu.
Gazi Üniversitesi, İstatistik Bölümü’nde öğrenciyken; Dış Ticaret istatistiklerimizin hatalı olduğunu iddia ederek gerçekleştirdiği (zamanın Başbakanı tarafından referans kabul edilen bir) araştırma sayesinde bilişim dünyasıyla tanıştı.
Türkiye’nin ilk IBM uyumlu PC’lerinin geliştirilmesinde ve pazarlama yönetiminde aktif rol aldı. Aynı dönemde Oracle ürününü Türkiye’ye getirdi ve ilgili şirketin Türkiye Şubesi açılana kadar Tek Temsilciliğini yaptı.
Çeşitli şirketlerde satıcılık, pazarlama yöneticiliği, proje yöneticiliği, bölge müdürlüğü ve genel müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kısa bir süre serbest danışmanlık yaptı; bu zaman zarfında TİKA’nın kurulmasında aktif rol aldı ve aynı dönemde OECD nezdinde Türkiye Ulusal Koordinatörlüğü görevini yürüttü.
1991 – 1995 yılları arasında Sayın Mesut Yılmaz’a, devlet bilgi sistemleri konusunda danışmanlık hizmeti verdi.
1996 yılında; bilgi teknolojileri konusunda tam bağımsız ve tarafsız danışmanlık hizmetleri vermek üzere MBA Uluslararası İş, Bilgi ve Yönetim Sistemleri A.Ş.’ni kurdu.
Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu, Atatürk Yüksek Kurumu, Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi devletin elektronik faaliyetlerinin hayata geçmesi sürecinde danışman sıfatıyla, proje yönetimi konusunda yüksek sorumlulukla aktif rol aldı.
9. Kalkınma Planı Bilgi Teknolojileri Özel İhtisas Komisyonu Raportörlüğü yapan Akkaş, Bilgi Güvenliği Derneği’nin de kurucu üyesidir, evlidir ve 2 kız babasıdır.