İlker Helvacı, 1970’de Ankara doğdu. Ankara Atatürk Anadolu Lisesi’nden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği’ni tercih edip ve 1992 yılında bölümünü ikincilikle bitirdi. 1990’da öğrenciyken Tübitak’ta yarı zamanlı olarak çalışmaya başladı ve 1992 yılında Türkiye’nin Expo’92 hazırlıklarında görev alarak Sevilla, İspanya’ya gitti. 1993 yılında Fulbright Vakfının uluslararası bursunu kazanarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisansa gitti. Arizona State University Elektronik Mühendisliğinde uydu ağlarında multimedia telekomünikasyon yüksek lisansını tamamlayıp 1995 yılında Türkye’ye döndü. 1996’da Sebit’te proje yöneticisi olarak çalışmaya başladı. Türkiye’nin ilk, tamamen elektronik üniversiteye hazırlık paketi olan 40CD’lik Akademedia adlı ürünün geliştirilmesini üstlendi. Ardından Doğuş Holding altında eğitim yazılımlarının geliştirilmesinde üretimden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yaptı. 2002’den itibaren Siemens Business Service’ın e-learning competence center’ında aynı görevi devam ettirdi. 2006’da Sebit’te iş geliştirmeden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 2007’de Sebit’in Türk Telekom içinde faaliyetlerine devam etmesinden ötürü grup içindeki e-öğrenme projelerinin ticari olarak geliştirilmesi sorumluluğunu yürütmektedir. Sebit’in avrupa, ortadoğu ve uzak doğudaki projelerinin alınması, geliştirilmesine destek ve müşteri ilişkilerinin yönetiminde aktif görev almaktadır.
Pekçok ulusal ve uluslararası organizasyonda hem Sebit’i hem de Grubu temsil etmiştir. Çalıştığı kurumlar altında yürütülen projelerde de yurt içinde ve yurt dışında icra ve temsil rolleri bulunmaktadır.
Son birkaç yıldır, ulusal manada 1-1 eğitim projelerinin gerçekleştirilmesi ve destekleyici dönüşüm projelerinde görev almış, çok uluslu bilişim firmalarıyla küresel iş ortaklıklarının kurulmasına öncülük etmiş ve bu çerçevede başta Türkiye’de Fatih Projesi olmak üzere Malezya, Meksika, Azerbaycan, Katar gibi ülkelerde yerel eğitim bakanlıkları ve iş ortakları ile yakın çalışarak çözümlerin geliştirilmesinde görev almıştır.