Lale Özbakır 1971 yılında Kayseri’de doğdu. Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Erciyes Üniversitesinde, Yönetim ve Organizasyon, doktora eğitimini Üretim Yönetimi ve Planlama alanlarında tamamladı. Doktora eğitimini tamamladıktan sonra, Erciyes Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2012 yılında aynı üniversitede Doçent ünvanını alarak Yöneylem Araştırması Anabilim Dalı başkanı olarak görevini sürdürdü. 2015 yılında Abdullah Gül Üniversitesi’nde çalışmaya başladı.
Temel çalışma alanları esnek çizelgeleme, optimizasyon, evrimsel algoritmalar, kollektif zeka, yapay sinir ağları, veri madenciliği, montaj hattı dengeleme ve proje yönetimidir. Son yıllarda özellikle genetik programlama ve yöneylem araştırması ile meta-sezgiseller arasında arayüz oluşturan matsezgiselller üzerinde çalışmaları sürmektedir. Yöneylem Araştırması Derneği ve Zeki Optimizasyon ve Karar Verme (IODM) çalışma grubunun üyesidir.
Lale Özbakır çeşitli projelerde yürütücü ve araştırmacı olarak görev yapmış, 30 dan fazla bilimsel yayın ve araştırmalarına ilişkin çok sayıda sunum gerçekleştirmiştir.
Halen Abdullah Gül Üniversitesi’nde Rektör Danışmanı olarak görev yapmaktadır.
Evli ve iki çocuk annesidir.